Ciekawostki

Świnka morska – jak zapewnić jej dobre warunki do życia?

Świnka morska – jak zapewnić jej dobre warunki do życia?

Świnki morskie to dość popularny wybór wśród osób, które decydują się na posiadanie gryzoni. Zwierzęta te możemy kupić w sklepach zoologicznych, jak i w hodowlach. Świnki morskie z hodowli mogą kosztować nawet kilkaset złotych, jednak będą cieszyć nas swoim wyglądem przez wiele lat. Jest wiele ras, dlatego każdy znajdzie odpowiednią dla siebie. Decydując się na to urocze zwierzątko pamiętajmy, że świnka morska jest stadna i w samotności będzie krócej żyła. Dlatego powinniśmy zakupić przynajmniej dwie świnki, najlepiej tej samej płci.

Jak zapewnić dobre warunki świnkom morskim?

Świnki morskie potrzebują miejsca, w którym będą żyć, czyli klatki. Dla dwóch świnek klatka powinna mieć wymiary 100×50 cm. Oczywiście im więcej tym lepiej, gdyż są to bardzo ruchliwe zwierzęta. Na każdą kolejną świnkę potrzebujemy klatkę dłuższą o przynajmniej 20 cm. Jeśli chcemy mieć więcej niż dwie świnki, to dobrym rozwiązaniem może być kojec, np. taki jak dla królików. Kojce tego typu mogą mieć nawet ponad 2 metry długości. Możemy także zbudować klatkę samodzielnie. W ten sposób stworzymy odpowiednio duże lokum dla naszych zwierzaków. Gotowe klatki kosztują od stu złotych w górę. Do klatki potrzebujemy także podłoże, miski, poidełko, paśnik i domek. Jako podłoże nie poleca się stosowania trocin, gdyż wydobywający się z nich pył może powodować problemy z oddychaniem u świnek. Najlepszym wyborem będzie żwirek lub ściółka konopna. W klatce powinno być miejsce, gdzie położymy legowisko lub kocyk. Dzięki temu świnka będzie miała wygodne miejsce do odpoczynku. Świnki mają dość słaby kręgosłup dlatego kołowrotek to nie jest odpowiednia zabawka dla nich. Lepiej wypuścić je, żeby pobiegały sobie po pokoju. Dziennie powinniśmy dać świnkom godzinę lub dwie, które mogą spędzić poza klatką.

Czym karmić świnki morskie?

Najważniejsze w diecie świnek morskich jest siano. Powinno znajdować się cały czas w paśniku. Siano pomaga świnkom ścierać stale rosnące zęby i wspiera perystaltykę jelit. Do ścierania siekaczy dobre są także suszone gałęzie drzew i korzenie roślin. Równie ważne w żywieniu świnek morskich są suszone zioła, a także świeże warzywa i owoce. Kolejnym elementem jest karma dla świnki morskiej. Zwierzęta te nie wytwarzają witaminy C w swoim organizmie. Dlatego też musimy kupić pokarm przeznaczony właśnie dla świnek morskich. W wyborze pokarmu zwrócimy uwagę na skład. Najlepsza karma dla świnek morskich to ta, która nie zawiera zbóż. Zboża są tuczące, a nadwaga może znacząco skrócić życie świnki morskiej. Dziennie podajemy łyżkę stołową karmy na jedną świnkę. Oprócz tego raz lub dwa razy dziennie dajemy świeże warzywa i owoce. Najwięcej powinno być wypełniacza w postaci zielonych warzyw. Dziennie w diecie naszych świnek musi się znaleźć 5 różnych warzyw. Owoce możemy podawać w formie przysmaku, gdyż zawierają sporo cukru. Raz dziennie możemy podawać świnkom suszone zioła. Najlepiej wybrać gotowa mieszankę dla świnek.