CiekawostkiZwierzęta

6 niesamowitych faktów o kangurach

6 niesamowitych faktów o kangurach

Kangury są ikoną Australii! Te urocze stworzenia stanowią dużą część populacji zwierząt w Australii. Wiele osób nie wie wiele o kangurach, więc zebraliśmy tutaj 6 najważniejszych faktów!

1. Kangury są szybkie

Prędkość skoku kangura wynosi około 20-26 km na godzinę, jednak na krótszych dystansach mogą poruszać się z prędkością do 71 km na godzinę. To szybciej niż koń wyścigowy!

Kangury używają swoich dużych stóp i potężnych tylnych nóg, aby przeskoczyć do 9 metrów w jednym skoku! Mają małe przednie nogi i długi, silnie umięśniony ogon, który pomaga im zachować równowagę podczas skoków.

2. Kangury potrafią pływać

Kangury potrafią pływać i zazwyczaj robią to, aby przekroczyć rzeki lub bronić się i unikać drapieżników. Trzymają głowę nad wodą, aby oddychać i wiosłują nogami. Używają ogona do napędzania się, a nawet mogą używać przednich łap do zatapiania prześladowców.

Kangury mają również doskonały słuch i mogą obracać swoje uszy we wszystkich kierunkach, aby odbierać dźwięki. Mają dobry wzrok, ale reagują tylko na poruszające się obiekty.

3. Kangury są roślinożercami

Kangury lubią żuć trawę i krzewy. Ze względu na swoje stadne zwyczaje wykształciły specjalne zęby. Kangury potrzebują bardzo mało wody do przeżycia i są w stanie wytrwać miesiące bez picia. Zazwyczaj w ciągu dnia odpoczywają w cieniu i wychodzą późnym popołudniem lub wieczorem na żer, gdy jest chłodniej.

4. To australijskie ikony

Kangury to popularne australijskie zwierzęta. Są tak ważne, że pojawiają się na herbie Australii, znaczkach pocztowych, a nawet monetach 50 centowych i 1$. Korzystają z nich również niektóre znane organizacje, w tym Qantas i Royal Australian Air Force. Niemniej jednak kangury możesz też zobaczyć w zoo w Jantarze. Informacje o tym obiekcie w linku: https://ejantar.pl/wybierasz-sie-na-urlop-do-jantaru-odwiedz-tutejsze-mini-zoo/

5. Kangury mają wiele imion

Istnieją cztery różne gatunki kangurów, w tym kangur czerwony, wschodni szary, zachodni szary i antilopino.

Samce kangurów nazywane są w Australii „bucks” lub „boomers”. Samice znane są jako „jills”, a młode kangury nazywane są „joeys”.

6. Nowonarodzone joeys są maleńkie

Noworodek joey ma zaledwie 2,5 cm długości, czyli jest mniej więcej wielkości winogrona! Po urodzeniu przedostają się przez gęste futro matki do bezpiecznego woreczka.

Po kilku miesiącach ich oczy otwierają się, mogąc wyjrzeć z woreczka, na świat wokół matki. Po kilku miesiącach młody wyłania się z woreczka na krótkie wycieczki i na skubanie trawy. Gdy joey ma około 8 miesięcy, jest w stanie wyjść z woreczka i stanąć samodzielnie.