CiekawostkiZwierzęta

Zwierzęta przynoszące szczęście w hazardzie i nie tylko

Zwierzęta przynoszące szczęście w hazardzie i nie tylko

W kulturach całego świata różne zwierzęta uważane są za przynoszące szczęście. Choć pojęcie i rozumienie szczęścia w grze bywa nieco różne zależnie od kręgu kulturowego to jednak fakt, że występuje ono w skali świata jest warty uwagi. Hazard, w jakimkolwiek kraju by nie był rozwinął wokół siebie całą tradycję i związane z nią przekonania i wierzenia. Dotyczą one także różnych, zależnie od części globu, gatunków zwierząt. W wielu miejscach na Ziemi uważa się, że inne przyniosą szczęście podczas gry hazardowej i obstawiania zakładów. Nie każdy zna i interesuje się takimi ciekawostkami jak zwierzęta przynoszące szczęście, niemniej warto poznać kilka wybranych przykładów, choćby tylko po to by mieć świadomość tego aspektu lokalnej kultury hazardowej. Nadmienić też należy, że przynoszące szczęście zwierzaki zazwyczaj w danym regionie są są wysoko cenione, a wyrządzanie im krzywdy lub przyzwalanie na ich zły los jest niemile widziane albo nawet traktowane jako zły omen.

Polska i łuski z karpia

Na naszym rodzimym podwórku jednym ze zwyczajów znanych od wieków jest zachowywanie na szczęście łusek z wigilijnego karpia. W przekonaniu naszych przodków, ale wciąż obecnym w wielu rodzinach mają one przynosić szczęście domownikom zapewniając im dobrobyt przez kolejny rok.

Na jakie zwierzę jednak postawić odwiedzając kasyno on-line to zależy od danej sytuacji i okoliczności. Tematyka zwierząt przynoszących szczęście podczas gry w kasynie to niewątpliwie szerokie i ciekawe zagadnienie.

Koń Dala

Jest to koń wywodzący się z Dalarny leżącej w środkowej Szwecji. Kraina ta znana jest z urokliwych jezior a także zapierających dech krajobrazów z licznymi malowniczymi dolinami. Symbolem tego regionu stał się koń delarcjański malowany tradycyjnie na drewnie. Koń ten pierwotnie pochodził ze środkowo – centralnej części kraju jednaj z czasem rozprzestrzenił się na inne jego regiony. Jego wizerunek stał się powszechnie rozpoznawalny i znalazł swoje miejsce nawet wśród zabawek dla dzieci.

Z biegiem czasu koń ten stał się w Szwecji częstym prezentem. Wykonane w jego kształcie figurki w wersji pierwotnej nie były malowane, jednakże z czasem miejscowi zaczęli wierzyć, że kolorystyka nie jest bez znaczenia jeśli chodzi o szczęście więc powszechnie zaczęto je malować farbami. Poza symboliką szczęścia koń Dala jest tez w Szwecji symbolem i źródłem mądrości dla osób, które takowe figurki czy podobizny posiadają.

Szczęśliwa biedronka

W Europie do zwierzątek przynoszących w powszechnym mniemaniu szczęście zaliczana jest także biedronka. Ma ona sprzyjać hazardzistom w trakcie gry i zwiększać ich szanse na sukces w grze. Poza szczęściem uważana jest ona także za sposób wyrażania szacunku oraz symbolizuje miłość.

Początek wiary w szczęście płynące od biedronek wziął się od plagi mszyc, jaka dotknęła europejskich rolników i ich uprawy. Uważa się w wielu regionach, że owady te są związane z Bogiem. Gdy rolnicy podczas inwazji mszyc modlili się do Maryji o pomoc i wybawienie z zaistniałej sytuacji miała ona sprawić, że w miejscach gdzie się pojawiały właśnie biedronki tam szybko mszyce znikały bez śladu. W wierzeniach tradycyjnych niektórych regionów przekonanie, że to właśnie Matka Boska wymodliła u Boga taki obrót spraw jest wciąż żywe.

Szczęśliwa świnka

W przypadku świnki skojarzenie z dziecięcą „świnką – skarbonką” pojawia się chyba automatycznie. Jednak wiara, że świnie przynoszą szczęście ludziom w wielu aspektach była w przeszłości jednak związana była z czym nieco innymi aspektami ludzkiego życia. W wielu regionach, w dużej mierze mowa tu o Europie Środkowej, świnie przez wieku były zaliczane do kategorii tych które miały rzekomo przynosić szczęście ludziom. Rodowód tych wierzeń sięga jeszcze mitologii z czasów przedchrześcijańskich, jednak przetrwały one głęboko zakorzenione także i w późniejszych stuleciach. Ludzie umiejący czytać sięgali do mitologicznych opowieści dawnych wieków i je rozpowszechniali i stąd wiara ta na nowo odżyła w wielu regionach Starego Kontynentu.

Świnia jest nie tylko symbolem szczęścia. Uważana bywa także za synonim pokoju, a amulety z jej wizerunkiem można spotkać na wielu różnego rodzaju przedmiotach, takich jak zabawki, ozdoby a także wspomnianych na początku akapitu świnek – skarbonek.

Złota rybka

W krótkim przeglądzie zwierząt przynoszących szczęście nie mogło oczywiście zabraknąć złotej rybki. Stworzenie to i jego swoisty kult genezę ma na Dalekim Wschodzie, w Chinach, Japonii i innych krajach regionu, gdzie po dziś dzień można napotkać złoty posąg przedstawiający słotą rybę. Są one obecne w niejednej firmie, natomiast żyjący skromnie zwykli ludzie czasami w przydomowych stawach hodują właśnie małe złote rybki. W tamtejszej kulturze stworzenie to wprost wiąże się z hazardem, przy czym warto wiedzieć, że szczęście ma przynosić nie tylko posiadanie w domu samego zwierzęcia, ale i jego podobizny. Gdy natomiast wylosujemy ją na bębnach w automacie ze slotami możemy bez cienia wątpliwości uznać to za dobry znak i łut szczęścia w grze.