Zwierzęta

Zdrowa i piękna sierść psa i kota. Jakie witaminy i suplementy dobrać?

Zdrowa i piękna sierść psa i kota. Jakie witaminy i suplementy dobrać?

Lśniąca, gładka i miękka sierść to jeden z ważnych wyznaczników dobrej kondycji naszych czworonogów. Z kolei matowa, szorstka i nadmiernie wypadająca okrywa włosowa może wskazywać na niedobory pewnych istotnych składników odżywczych i witamin.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co wpływa na kondycję skóry i sierści zwierzaka,
  • jakie witaminy dla kota i psa wprowadzić do diety,
  • jakie znaczenie ma dobra karma dla kota i psa,
  • gdzie kupić najlepsze witaminy dla psa i kota na sierść.

Co wpływa na kondycję i zdrowie sierści zwierzaka?

Najogólniej mówiąc, na stan i kondycję sierści zwierząt domowych wpływają czynniki środowiskowe, behawioralne, zdrowotne oraz żywieniowe.

Naturalnym zjawiskiem fizjologicznym, następującym dwa razy do roku, na wiosnę i na jesień, jest sezonowa wymiana okrywy włosowej. Wtedy nasze zwierzaki zaczynają linieć, aby przystosować się do zmieniających się warunków atmosferycznych.

Można zauważyć, że zimą sierść staje się gęstsza i grubsza, z kolei na wiosnę intensywnie wypada i staje się cieńsza. Choć w pewnych okresach może się wydawać, że Twój pupil cierpi na nadmierne wypadanie sierści, właśnie w okresie wiosennym i jesiennym jest to całkowicie normalne i nie trzeba się tym niepokoić.

Na wygląd i zdrowie sierści wpływa także sposób odżywiania. Najczęściej poważne problemy ze skórą i sierścią są wynikiem niedoborów witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych, co z kolei wynika z diety ubogiej w te witaminy. Podobnie dieta uboga w wartościowe białko skutkuje pogorszeniem stanu skóry i sierści.

Zobacz witaminy i suplementy dla psa w Vet Expert

Niekiedy zły stan skóry i sierści może wskazywać na problemy ze zdrowiem. Najczęściej chodzi o problemy dermatologiczne, alergiczne, hormonalne czy też pasożyty zewnętrzne.

Ale nadmierne wypadanie sierści bywa tez efektem długotrwałego stresu czworonoga. Oprócz zaburzeń prawidłowego wzrostu włosia, dochodzą też problemy z nadmiernym wylizywaniem się i wygryzaniem sierści na skutek stresu.

Jakie witaminy wybrać na zdrową sierść?

Aby wspomóc prawidłowe funkcje skóry i sierści pupila, warto podawać preparaty witaminowo-mineralne, które zawierają naturalne witaminy i inne składniki odżywcze w łatwo przyswajalnej formie.

Szczególne znaczenie mają witaminy z grupy B, w tym B7, czyli biotyna, oraz B5, czyli kwas pantotenowy. Odpowiadają za dostarczanie do macierzy włosa siarki, ograniczenie przetłuszczania się sierści, jej regenerację i napigmentowanie.

Zobacz witaminy i suplementy dla kota w Vet Expert

Z kolei witaminy A i E wzmacniają odporność organizmu, chronią przed negatywnym wpływem wolnych rodników, przyspieszają syntezę kolagenu, uelastyczniają skórę i ograniczają wypadanie sierści.

Oprócz wymienionych witamin, dla zdrowej i pięknej okrywy włosowej istotne są także: kwasy Omega-3 i Omega-6, cynk, żelazo, krzem i miedź.

Kiedy wskazana jest dodatkowa suplementacja?

Suplementy na sierść i skórę psa i kota podaje się profilaktycznie, wspomagająco w terapii konkretnych schorzeń, w przewlekłej chorobie, okresach wzmożonego stresu, a także w okresie rekonwalescencji po przebyciu poważnej choroby.

Przykładem suplementu na zdrową skórę i sierść dla psów i kotów jest VET EXPERT VETOSKIN w wygodnych kapsułkach Twist-Off. To preparat zalecany przez lekarzy weterynarii ze względu na jego skuteczność i bezpieczeństwo stosowania.

Zaleca się podawać go w przypadku zaburzeń dermatologicznych, takich jak sucha, łuszcząca się skóra, suchy, łamliwy i matowy włos lub nadmierne wydzielanie sebum. Preparat zmniejsza intensywność świądu, łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry i widocznie poprawia stan okrywy włosowej już po 2 miesiącach stosowania.

Zawiera wyłącznie naturalne składniki, w tym wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6, witaminy z grupy B, a także biotynę i cynk.

Celem suplementacji jest pokrycie niedoborów witamin i minerałów wynikających ze stanu zdrowia zwierzaka. Bardzo ważne jest, by wprowadzenie dodatkowej suplementacji nastąpiło po wykonaniu szczegółowych badań oraz na wyraźne zalecenie lekarza weterynarii.

Samodzielne podawanie tego typu preparatów może prowadzić do przedawkowania witamin, a to stan tak samo groźny dla zdrowia, jak ich niedobory.

Dobra dieta to ładna sierść. Czym karmić psa i kota?

Podstawą w dbaniu o stan sierści psa i kota zawsze powinna być odpowiednia dieta. Suplementy nie zastąpią wartościowego sposobu żywienia.

Niezależnie od tego, czy Twój pupil preferuje karmę suchą, czy karmę mokrą, wybieraj tylko te o dobrym, zbilansowanym składzie i składnikach odżywczych we właściwych proporcjach.

Zobacz karmy dla kota i psa w Vet Expert

Przy problemach ze skórą i sierścią warto wprowadzić karmę weterynaryjną o profilu dermatologicznym. Przykładem mogą być karmy VET EXPERT z linii DERMATOSIS. Są to karmy mokre i suche dla psów i kotów. Ich skład wspomaga funkcje skóry w przypadku dermatozy i nadmiernego wypadania sierści.

Karma dla psa i kota wysokiej jakości powinna być źródłem łatwoprzyswajalnego białka zwierzęcego, które jest podstawowym składnikiem budulcowym organizmu i ma wpływ na zdrowie oraz wygląd pupila.

Unikaj natomiast karm, które na wysokim miejscu w składzie mają węglowodany, a ponadto zawierają cukier, barwniki i konserwanty. Takie karmy są ubogie w składniki odżywcze i białko zwierzęce, a także mogą przyczynić się do rozwoju problemów dermatologicznych i nie tylko!