Zwierzęta

Papuzia Rezydencja: Jak Wybrać Idealną Klatkę dla Szczęśliwej i Zdrowej Ptaszyny.

Papuzia Rezydencja: Jak Wybrać Idealną Klatkę dla Szczęśliwej i Zdrowej Ptaszyny.

Hodując papugi trzeba zapewnić im odpowiednie warunki. Tylko wtedy ptak będzie dobrze się rozwijał i cieszył nas swoją obecnością. Dziś podpowiemy Wam, jaka klatka dla papugi jest najlepsza i jak ją wyposażyć.

Klatka dla papugi – jaką wybrać?

Klatka dla papugi musi być odpowiednio duża, ale też wysoka, by ptak mógł podfruwać. Można pokusić się o stwierdzenie, że im większa klatka, tym oczywiście lepiej. Każdy ptak musi mieć miejsce do rozkładania skrzydeł. Niezależnie od gatunku papugi musicie zapewnić jej aktywność i regularnie wypuszczać z klatki. W przypadku małych papug falistych absolutnym minimum jest klatka 50×50 cm, która dodatkowo wyposażona jest w barek i miejsce do wspinania się. Zdecydowanie lepiej postawić na klatki o wymiarze 2 metrów, które posiadają grzędy oraz wbudowaną kratkę podłogową. Przydatne są także specjalne drabinki. W takiej klatce ptaszek będzie na pewno zdecydowanie szczęśliwszy. Poza przestronnością istotne znaczenie ma miejsce, gdzie umieścicie klatkę. Przede wszystkim papugi powinny mieć dostęp do naturalnego świata, ale nie mogą być też bezpośrednio narażone na silne promieniowanie słoneczne. Zwróć uwagę na temperaturę, która powinno oscylować na poziomie 20-25 stopni Celsjusza. Papugi najlepiej czują się w parach, więc warto zapewnić im towarzystwo.

Klatka dla papugi – wybierz właściwe wyposażenie

Wszystkie papugi są ptakami niezwykle ciekawskimi i posiadają dużo energii, a to oznacza, że regularnie należy wypuszczać je z klatki. Powinny mieć swobodę przemieszczania się. Dodatkowo klatka musi umożliwiać im przemieszczanie się, a także wspinanie. Co ciekawe papugi uwielbiają się bawić, więc przydatne są też zabawki. Oczywiście nie zapomnijcie zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonana jest klatka. Można wybrać klatki ocynkowane, które są odporne na korodowanie i posiadają cienkie pręty. Ptak nie ma możliwości zatrucia się poprzez zjedzenie farby, a do tego może dojść, jeżeli wybierze się tańsze klatki pomalowane farbą. W przypadku klatek ocynkowanych trzeba jednak pamiętać o jednej nadrzędnej rzeczy, a mianowicie w żadnym wypadku nie można kłaść owoców czy warzyw na prętach, gdyż wytrącający się sok może reagować z ocynkiem i prowadzić do zatrucia się ptaków, jeżeli to spożyją. W klatce nie może zabraknąć karmnika, poidełka, huśtawek czy sepii.