ChomikCiekawostki

W jaki sposób możemy zadbać o chomika?

W jaki sposób możemy zadbać o chomika?

Generalnie należy powiedzieć, że kiedy podnosimy chomika, trzymajmy go zawsze obiema rękami, aby to kruche zwierzątko się nie wyślizgnęło i nie czmychnęło gdzieś w głąb mieszkania. Żeby go nie przestraszyć, ponieważ spanikowany może nas ugryźć, zanim go weźmiemy na ręce, delikatnie stuknijmy w bok klatki. Będzie to coś w rodzaju zapukania do drzwi jego domku. Lepiej natomiast w ogóle nie dotykajmy naszego małego przyjaciela, kiedy mamy grypę albo jesteśmy przeziębieni, bowiem pupil niestety może się łatwo zarazić.

W taki oto sposób możemy zadbać o chomiczka:

1). Nie ma jak w domu – wybierzmy klatkę bez ostrych niebezpiecznych elementów, wykonaną z drutu lub plastiku, co zapewnia dobrą wentylację, z wyjmowaną kuwetą. Domek powinien być na tyle duży, żeby chomik mógł w nim swobodnie biegać, ale nie za wysoki, bo wspinając się może upaść i się uszkodzić. Drzwiczki muszą mieć dobre zamknięcie, aby pupil nie zdołał uciec.

2). Miękkie posłanko – zapewnijmy pupilowi miejsce, w którym poczuje się bezpiecznie, będzie mógł się schować, ogrzać i zdrzemnąć. Siano, bibułka i wióry to idealne materiały, w których nasze zwierzątko może się zagnieździć. Zanim jednak wymościmy mu posłanie, upewnijmy się, że jest ono dla niego bezpieczne, na przykład wióry cedrowe i sosnowe są toksyczne. Postawmy klatkę w miejscu, w którym nie ma przeciągów, nie jest ani zbyt zimno, ani za gorąco i gdzie inne zwierzęta, na przykład kot, nie będą mogły się dostać do naszego kochanego gryzonia.

3). Wyposażenie – jest wiele zabawek, którymi możemy umilić życie gryzonia. Są to między innymi plastikowe tunele czy drabinki do wspinania. Kupmy mu też specjalną butelkę na wodę, przypinaną z boku klatki. Jedzenie podawajmy w misce ceramicznej lub ze stali nierdzewnej, których nie zdoła przegryźć.

4). Czas karmienia – serwujmy mu zróżnicowane menu: nasiona, suszone owoce i warzywa, gotową karmę dla gryzoni ze sklepu. Chomiki mają tendencję do gromadzenia jedzenia w policzkach, więc się nie zdziwmy, kiedy znajdziemy smakołyki w jego pyszczku.

5). Kołowrotek – bez solidnego kołowrotka się nie obędzie, ponieważ chomiki muszą dużo ćwiczyć, aby pozbywać się nadmiaru energii. Koło musi być wykonane z atestowanego materiału, aby zwierzątko się nie zraniło w łapkę podczas gimnastyki. Wybierzmy większe, o średnicy około 35 cm.