CiekawostkiZwierzęta

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie dominują nie tylko w powietrzu, ale i na ziemi, bo niektóre z nich nie potrafią latać, ale potrafią bardzo dobrze biegać. Poniżej przedstawiamy ich opis.

1. Struś: największy ptak na świecie

Struś to ptak z kontynentu afrykańskiego o zdumiewających wymiarach. Jest to największy i najbardziej masywny ptak na świecie. Może dorastać do 3 metrów wysokości i ważyć około 180 kilogramów. Jest to jednak ptak, który nie potrafi latać, gdyż jego skrzydła są niewielkie. Używa ich jednak oraz swoich potężnych nóg do napędzania i równoważenia się podczas biegu.

Ptak ten należy do rodziny Struthionidae. Zwraca uwagę nie tylko swoją wielkością i wagą, ale także tym, że jest bardzo szybki, jak podaje portal https://weterynaryjne.pl może on osiągnąć prędkość od 60 do 70 kilometrów na godzinę. Ponadto jego jaja są ogromne, mierzą około 25 centymetrów i ważą do 2 kilogramów.

2. Emu

Emu, drugi co do wielkości ptak na świecie, to kolejny duży i szybko poruszający się ptak. Zaliczany jest do rodziny Dromaiidae. Jest to mieszkaniec Australii. Może mieć około 1,90 metra wzrostu, a masa ciała wynosi od 30 do 40 kilogramów. Ma czarny dziób, długą szyję i silne nogi, które pozwalają mu na pokonywanie dużych odległości.

3. Rhea

Rhea to kolejny z największych ptaków na świecie. Podobnie jak struś i emu, jest to ptak biegający, o silnych, umięśnionych nogach, które pozwalają mu pokonywać duże odległości z zadziwiającą prędkością. Kolejny ptak bezlotny, ze względu na małe skrzydła i wagę (od 25 do 35 kilogramów).

To majestatyczne zwierzę może osiągnąć wysokość od 1,50 do 1,70 metra, co jest niesamowitą liczbą. Chociaż samice mają tendencję do bycia krótszymi. Jest endemiczny dla Ameryki Południowej.

Anatomia tych dużych ptaków nie jest przystosowana do lotu, gdyż ich skrzydła nie posiadają niezbędnej muskulatury. Są też dość ciężkie, co utrudnia im utrzymanie się w powietrzu. Z tego powodu są obdarzone potężnymi nogami, które nadają im szybkość i wytrzymałość.

4. Albatros wędrowny

Istnieje 21 gatunków albatrosów (rodzina Diomedeidae), ale największym na świecie jest albatros wędrowany. Jest to ptak o najdłuższej rozpiętości skrzydeł, więc nie można było go pominąć w tym zestawieniu. Sam dziób mierzy 20 centymetrów, ciało osiąga wysokość około 1,10 metra, a od skrzydła do skrzydła rozłożonego nawet 3,5 metra.

Jego upierzenie jest białe do brązowawego, z ogromnymi czarnymi skrzydłami lub kombinacją czerni i bieli, co również stanowi o jego pięknie. Mimo swoich rozmiarów jest zagrożony wyginięciem.