CiekawostkiPies

Jak powinien wyglądać spacer z psem?

Jak powinien wyglądać spacer z psem?

Codzienne wyjścia z psem, niezależnie od pogody i samopoczucia właścicieli, to oczywistość dla każdego odpowiedzialnego opiekuna czworonoga. Jednak, czy aby na pewno wiemy, jak powinien wyglądać prawidłowy spacer, aby pies mógł zaspokoić wszystkie swoje potrzeby?

Długość i liczba spacerów

Dorosły, zdrowy pies powinien wychodzić co najmniej 3 razy każdego dnia: rano, popołudniu i wieczorem. Szczeniak, starszy pies lub pies schorowany tych spacerów powinien mieć więcej, a ich liczba powinna być dostosowana do potrzeb psa. Przykładowo malutki szczeniak, czy pies z chorymi nerkami może potrzebować nawet 7 – 8 wyjść, aby nie zsikać się w domu. Jeśli nie jesteśmy w stanie tak często wychodzić z psem, dobrym rozwiązaniem może być mata dla psa lub podkłady dla psów, na które nauczymy psa załatwiać swoje potrzeby. Jednak nawet jeśli pies załatwia się w domu na matę, to wciąż powinien wychodzić na dwór. Należy też pamiętać, że przynajmniej jeden spacer w ciągu dnia powinien trwać co najmniej 30 minut, aby zapewnić psu prawidłową realizację jego potrzeb.

Akcesoria spacerowe

Akcesoria na spacer z psem uzależnione są od rodzaju spacerów. Podstawą są szelki lub obroża dla psa oraz smycz. Smycz dla psa powinna mieć co najmniej 1,5 m długości. Dodatkowo powinniśmy mieć zawsze przy sobie woreczki na psie odchody. Warto również zaopatrzyć się w dodatkowe gadżety jak np. saszetka na psie przysmaki, która sprawi, że przysmaki dla psów nie zabrudzą ubrań. Jeśli w trakcie spaceru planujemy zabawę, to niezbędny będzie również szarpak lub piłka dla psa. Chodząc na spacery wieczorami i w nocy w pobliżu ruchliwych ulic warto zadbać, aby pupil miał na sobie odblaskowe elementy, dzięki którym będzie lepiej widoczny dla kierowców. Dobrym pomysłem jest również świecąca obroża dla psa, zwłaszcza o czarnej sierści, która ułatwi jego wypatrzenie i zwiększy bezpieczeństwo naszego przyjaciela.

Elementy szkolenia

W trakcie spacerów warto wprowadzać elementy szkolenia, które pozwolą utrwalić znane już z domowych warunków komendy. Trzeba jednak pamiętać, że na początku skupienie uwagi psa na opiekunie może być trudne, gdyż na dworze dzieje się wiele rzeczy, które rozpraszają psiaka. Warto więc sesje treningowe wykonywać pod koniec wyjścia, a pierwsze powinny odbywać się w odosobnionym miejscu, aby było jak najmniej rozpraszaczy. Oczywiście przed rozpoczęciem szkolenia, należy się upewnić, że pies załatwił swoje potrzeby fizjologiczne. Warto również mieć ze sobą przysmaki dla psa, które go odpowiednio zmotywują do pracy.

Psie potrzeby

Pies tak jak człowiek ma swoje potrzeby, a brak ich realizacji doprowadza do frustracji i przewlekłego stresu. Poza potrzebą ruchu pies na spacerze powinien również móc zaspokoić potrzebę węszenia, kopania i socjalizacji. Dlatego, jeśli pies zatrzyma się i węszy, warto zaczekać chwilę, aby mógł dokładnie obwąchać interesujące go zapachy. To właśnie dzięki zapachom pies wie, co się w okolicy wydarzyło, gdy go nie było – jest to więc swoista gazeta, czy facebook dla psów. Większość psów bardzo lubi również kopać i należy im na to pozwalać, ale warto po zakończonej „zabawie” zakopać dziury, aby nie stwarzały one zagrożenia. Oczywiście kopanie powinno odbywać się tylko na łąkach, wybiegach dla psów i w innych odosobnionych miejscach. Jeśli pies nie ma problemów z agresją, warto również zapewnić mu kontakt i możliwość przywitania się lub zabawy z innymi czworonogami. Nawet najlepszy opiekun nie zastąpi swojemu pupilowi kontaktów z innymi psami. Dodatkowo długotrwały brak interakcji z innymi przedstawicielami swojego gatunku może spowodować, że nasz czworonóg zacznie się ich bać lub będzie reagował na nie agresywnie.

Warto również wiedzieć, że kopanie i węszenie jest dla psa bardziej pobudzające i męczące niż bieganie, ponieważ angażuje on do tych czynności nie tylko stronę fizyczną, ale również psychiczną. Dodatkowo czynności te świetnie odprężają i relaksują psa, więc są idealne dla wszystkich czworonogów z problemami behawioralnymi.