Koty

Dlaczego koty nie powinny jeść ziaren zbóż?

Dlaczego koty nie powinny jeść ziaren zbóż?

Codzienna dieta kota, jak na prawdziwego drapieżnika przystało, powinna bazować na produktach pochodzenia zwierzęcego – mięsie, podrobach i tłuszczu. W naturze koty polują na drobne zwierzęta i zjadają je w całości, zaspokajając w ten sposób nie tylko swój głód, ale i pragnienie. Mokra, bezzbożowa karma dla kota będzie pożywieniem najbardziej zbliżonym do naturalnego, a zatem najbliższym dzikiej naturze tych wyjątkowych zwierząt.

Karmy zbożowe i bezzbożowe

Na rynku produktów żywieniowych dla kotów znajdziemy zarówno tańsze karmy uzupełnione wypełniaczami roślinnymi, w tym przede wszystkim ziarnami zbóż i skrobią, jak i karmy lepszej jakości, najczęściej droższe, bazujące na mięsie, rybach i podrobach. Taki skład charakteryzuje praktycznie wszystkie bezzbożowe karmy dla kotów. Oczywiście również w tego typu karmach znaleźć możemy niewielką ilość roślinnych dodatków, ale nie są to zboża. Zamiast nich stosowane są naturalne zioła, rzadziej warzywa. Warto pamiętać, że również w naturze kot chętnie sięga po zioła traw, które wspomagają trawienie. Dobrej jakości bezzbożowa karma dla kota zawierać będzie zatem co najmniej jedno zioło, które wywrze korzystny wpływ na pracę jelit zwierzęcia.

Przeciwwskazania do stosowania karmy ze zbożami

Koty to mięsożercy, którzy nie radzą sobie z trawieniem składników roślinnych. Jeśli w codziennej diecie takiego zwierzęcia zagoszczą zboża, konsekwencją mogą być narastające problemy gastryczne i ogólne pogorszenie kondycji psychofizycznej. Bezzbożowa karma dla kota minimalizuje tego typu ryzyka. Dodatkowo, jeśli jest to karma mokra, zaspokoi ona również codzienne zapotrzebowanie zwierzęcia na wodę. Koty w naturze nie piją wody, a pragnienie zaspokajają poprzez zjadanie całych zwierząt. W warunkach domowych podawanie im wyłącznie suchej karmy może skończyć się odwodnieniem i chorobą nerek. Karmy dla kotów bez zbóż są polecane do podawania również tym kotom, które mają problemy skórne. Alergia na gluten zawarty w zbożach może objawiać się dermatologicznie. Świąd może być oznaką alergii pokarmowej i wówczas warto zastosować specjalną karmę wolną od ziaren zbóż.

W ślinie kotów brakuje enzymów odpowiedzialnych za rozkładanie węglowodanów i białek roślinnych, co utrudnia ich sprawne trawienie. Dlatego kotom z objawami uczulenia pokarmowego warto zmienić dotychczas podawaną karmę na specjalną karmą bezzbożową dla kotów. Oczywiście z karmy bogatej w mięso mogą korzystać również zdrowe koty, zwłaszcza jeśli chcemy zadbać o ich zdrowie i dobrą kondycję.