Koty

Woliera. Czemu twój kot powinien ją mieć?

Woliera. Czemu twój kot powinien ją mieć?

Woliera dla kota pozwoli przebywać mu na świeżym powietrzu, w warunkach zbliżonych do naturalnego środowiska, a jednocześnie zapewni mu bezpieczeństwo. Co warto wiedzieć o jej budowie?

To oczywiste, że starasz się dać swojemu kotu wszystko, co najlepsze. Jeśli dysponujesz ogrodem, często wypuszczasz do niego czworonoga, by ten mógł zaznać wolności i świeżego powietrza. Problem jednak w tym, że ogrodowe ogrodzenia nawet w niewielkim stopniu nie zapobiegają wycieczkom mruczka poza posesję. Tam zaś czeka na niego wiele niebezpieczeństw. Psy, kuny samochody, nieprzyjaźnie nastawieni ludzie lub żywołapki na dzikie zwierzęta to tylko tylko niektóre z nich. Dużo bardziej odpowiedzialnym rozwiązaniem będzie woliera dla kota.

Klatka dla kota na balkon. Czemu warto się na nią zdecydować?

Wybieg dla kota w ogrodzie to najlepszy kompromis między troską o samopoczucie czworonoga, a jego bezpieczeństwem. Woliera zewnętrzna pozwoli mruczkowi przebywać na świeżym powietrzu, a odpowiednio duże rozmiary zapewnią mu ponadto zdrową dawkę ruchu, o którą wewnątrz mieszkania bywa naprawdę trudno. Siatka uniemożliwi mu jednocześnie opuszczenie ogrodu, przez co nie zetknie się on z potencjalnymi niebezpieczeństwami. Odgrodzi go też od dzikich zwierząt. Dzięki temu nie przyniesie ci kłopotliwego prezentu w formie martwego ptaka lub myszy, ale też nie będą mu zagrażać psy, kuny i inne gatunki.

Woliera dla kota w ogrodzie. Czy można zrobić ją samodzielnie?

Samodzielna budowa woliery jest wprawdzie możliwa, ale nie należy ona do najłatwiejszych zadań. Wymaga sporych umiejętności, starannego zaplanowania, wykonania odpowiedniego projektu oraz użycia specjalistycznych umiejętności. Duże problemy może ponadto rodzić dobór i kupno niezbędnych materiałów, takich jak kantówka drewniana lub profile aluminiowe, a także siatka. Woliera może też być wybudowana przez profesjonalną firmę. To rozwiązanie warto rozważyć nie tylko ze względu na pewność co do dobrych efektów. Jeśli nie dysponujesz potrzebnymi narzędziami, okaże się też tańsze. Ponadto zaoszczędzisz w ten sposób mnóstwo czasu.

Woliera dla kotów w ogrodzie. Jak dobrać wyposażenie?

Oczywiście sama budowa woliery to dopiero pierwszy krok do zapewnienia mruczkowi przyjaznej przestrzeni na świeżym powietrzu. Równie ważne co sam wybieg jest jego wyposażenie. To, co się w nim znajdzie, zależy przede wszystkim od potrzeb i upodobań czworonoga. Najczęściej wybieranymi elementami są drabinka dla kota, platformy do wypoczynku oraz różnego rodzaje pnie i konary drzew. Ich obecność jest szczególnie ważna, bo odtwarzają naturalne warunki do wspinaczki.