Pies

Co jest przyczyną ropiejących oczu u psów?

Co jest przyczyną ropiejących oczu u psów?

Ropiejące oczy u psów to stosunkowo częsty problem wielu czworonogów. Przyczyny tego zjawiska mogą być bardzo różne – od reakcji na zanieczyszczone powietrze oraz smog, aż po poważne problemy zdrowotne. W żadnym wypadku nie warto jednak ignorować problemu ropiejących oczu.

Ropiejące oczy u psów – alergie

Jedną z najczęstszych przyczyn ropiejących oczu u psów jest alergia pokarmowa bądź środowiskowa. Szczególnie można zauważyć to u psów z białą sierścią, takich jak maltańczyki czy westy. Dlatego jeśli problem się powtarza, pierwszym krokiem powinno być podjęcie diety eliminacyjnej opartej na karmie monobiałkowej, wyeliminowanie wszelkich dodatków z jadłospisu oraz wykonanie testów na alergie środowiskowe.

Gdy już uda nam się rozpoznać alergen, możemy próbować działać, modyfikując na stałe dietę zwierzęcia czy dbając o eliminację alergenów z otoczenia. Jeśli zwierzak ma alergię na pyłki, bądź reaguje w ten sposób na zanieczyszczenia powietrza w zimie, można wdrożyć również leczenie objawowe. W międzyczasie należy pamiętać o regularnej pielęgnacji oczu zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii, by zmniejszyć ryzyko namnażania się bakterii i drożdżaków.

Niedrożność kanalików łzowych

To problem, z którym borykają się zwykle psy ras brachycefalicznych, zwłaszcza buldożki francuskie, mopsy, boston teriery czy cavaliery. U tych ras często ropiejące oczy związane są z budową czaszki i innymi, wrodzonymi dolegliwościami okulistycznymi. Niestety, często wymagają one interwencji okulisty. Może zajść również konieczność chirurgicznego udrożnienia kanalików.

Ropiejące oczy mogą być także wynikiem uszkodzenia gałki ocznej na skutek urazu, podrażnienia bądź rozwijających się chorób okulistycznych. Za każdym razem wymaga to pilnej wizyty u lekarza weterynarii specjalizującego się w chorobach narządu wzroku, który przeprowadzi szeroką diagnostykę i określi, w czym tkwi problem.

Bakterie i wirusy

Ropiejące oczy u psów często pojawiają się również w wyniku zarażenia wirusem kaszlu kenelowego, nosówki czy herpes, a także w przebiegu wielu innych infekcji wirusowych. W przypadku osłabienia organizmu mogą z kolei namnażać się bakterie, które prowadzą do różnych dolegliwości okulistycznych, jak np. zapalenie spojówki, a także mogą być przyczyną chorób ogólnoustrojowych u psa. Często jest to objaw, który pojawia się także w przebiegu wielu chorób ogólnoustrojowych oraz w zaawansowanym stadium zarażenia pasożytami.

Aby zdiagnozować, z czym mamy do czynienia, konieczne jest pobranie wymazu u lekarza weterynarii oraz wykonanie podstawowych badań krwi i kału. Warto pamiętać, by przed wizytą nie przemywać oczu psa żadnym środkiem ani nie przecierać ich w celu pozbycia się zacieków.