Chomik

Sprzątanie klatki chomika – na co zwrócić uwagę?

Sprzątanie klatki chomika – na co zwrócić uwagę?

Regularne sprzątanie klatki chomika jest bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania zwierząt na co dzień. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej.

Wymagania chomików

Wśród zwierząt najczęściej występujących w Polskich domach można w szczególności wyróżnić chomiki. Są to zwierzątka o stosunkowo niewielkich rozmiarach, które dodatkowo mają niskie wymagania. Wszystkie te czynniki mają dość duży wpływ na wybór chomika jako pierwszego przyjaciela swojego dziecka. Jednak mimo tego, że wymagania chomików są dość niskie, powinno się w szczególny sposób dbać o pielęgnację zwierzęcia oraz właściwe czyszczenie jego klatki. Jest to bardzo istotna kwestia podczas posiadania zwierzaka tego rodzaju. Klatka chomika powinna być czyszczona przede wszystkim w sposób regularny, ponieważ wtedy chomik na pewno będzie czuł się w niej w pełni bezpiecznie oraz komfortowo. Oprócz tego regularne czyszczenie klatki zwierzaka na pewno pomoże mu uchronić się przed licznymi schorzeniami, które mogą wynikać z nadmiernego zabrudzenia przestrzeni. Dlatego właściciel chomika powinien w szczególny sposób zadbać o czystość klatki oraz zapobiegać pojawianiu się nieprzyjemnych zapachów z jej wnętrza.

Chomik w trakcie czyszczenia

Wiele osób zastanawia się, co zrobić z chomikiem w trakcie czyszczenia jego klatki. Przede wszystkim nie może się on znajdować we wnętrzu klatki podczas jej czyszczenia. Dlatego warto znaleźć mu inne miejsce do spędzenia tego czasu, które będzie dla niego w pełni bezpieczne. Może to być na przykład transporter dla gryzoni. W sprzedaży można znaleźć bardzo bogaty wybór tego rodzaju produktów. Oprócz tego transporter dla chomika na pewno będzie przydatny podczas wizyty u weterynarza. Jednak jeśli czyszczenie klatki ma być gruntowne i zająć więcej czasu to warto poszukać chomikowi lokum z większą ilością przestrzeni, w którym na pewno będzie się czuł swobodnie. W pojemniku powinno się umieścić trociny, a także jedzenie i picie. Jednak warto pamiętać, że chomików nie powinno się wkładać do kartonowych pudełek, które bez większych problemów mogą zostać przegryzione, co będzie skutkowało ucieczką zwierzęcia. Dobrze jest zwrócić uwagę na ten niezwykle istotny aspekt.

Sprzątanie klatki chomika

Jeśli chomik został przeniesiony do bezpiecznego dla niego miejsca to z powodzeniem można rozpocząć proces sprzątania klatki. Na początek należy wyjąć wszystkie elementy z klatki, a także pozbyć się z niej trocin. Następnie powinno się umyć bardzo dokładnie całą klatkę z wykorzystaniem płynu do mycia naczyń, a także myjki. Całość należy dokładnie wypłukać wodą. Szczególną uwagę warto zwrócić na regularne usuwanie śladów moczu chomika, który ma dość intensywny zapach oraz może odkładać się w postaci kamienia, który będzie jeszcze trudniejszy do usunięcia. Do klatki chomika można również wstawić małą kuwetę, jeśli mocz oddawany jest mniej więcej w to samo miejsce za każdym razem. Jeśli kuweta została posprzątana to warto skupić się na wyczyszczeniu akcesoriów chomika. Szczególną uwagę należy zwrócić na domek, w którym dość często zwierzęta oddają mocz oraz gromadzą pożywienie. Na koniec klatkę należy wysuszyć, a także włożyć do niej trociny.

Częstotliwość sprzątania

Sprzątanie klatki chomika powinno się odbywać w dość regularnych odstępach czasu. Dzięki temu chomik będzie miał komfortowe warunki do codziennego funkcjonowania, a z klatki nie będą wydzielane żadne nieprzyjemne zapachy, co może być problematyczne w wielu przypadkach. Częstotliwość czyszczenia klatki chomika związana jest również z rodzajem akcesoriów, które się w niej znajdują. Przedmioty wykorzystywane do spożywania pokarmów powinny być bezwzględnie czyszczone każdego dnia. Wśród nich wymienia się miseczki oraz poidełka. Kuwetę oraz jej okolice powinno się sprzątać co najmniej raz na tydzień. Jednak jeśli trociny będą zabrudzone, a z klatki będzie się wydobywał nieprzyjemny zapach to warto zdecydować się na czyszczenie nieco szybciej. Akcesoria wykonane z metalu można czyścić z mniejszą częstotliwością, jednak warto regularnie sprawdzać, czy nie znajdują się na nich żadne zabrudzenia – jest to bardzo istotne.

Na co zwrócić uwagę?

Podczas czyszczenia klatki chomika powinno się przede wszystkim zadbać o bezpieczne miejsce dla swojego pupila, ponieważ kwestie bezpieczeństwa zawsze traktowane są priorytetowo. Oprócz tego powinno się również zwrócić uwagę na wszystkie trudno dostępne miejsca, które powinno się dokładnie oczyszczać. Dzięki temu będzie się miało gwarancję, iż kuweta jest w pełni wyczyszczona, a zwierzak będzie mógł w bezpieczny sposób spędzać w niej czas.