Chomik

Jak prawidłowo zadbać o chomika?

Jak prawidłowo zadbać o chomika?

Opieka nad chomikiem jest dość prosta, oto kilka wskazówek, które sprawią, że Twojemu małemu przyjacielowi niczego nie zabraknie.

Klatka i akcesoria

Jeśli jest to pojedynczy chomik, dzięki swoim niewielkim rozmiarom, może czuć się komfortowo w klatce o szerokości minimum 40 cm i długości 40 cm. Pręty klatki powinny być poziome, ponieważ chomiki uwielbiają wspinać się w górę i w dół. Klatka powinna być umieszczona z dala od przeciągów i bezpośredniego promieniowania światła słonecznego. Więcej o klatkach dla chomików w tym wpisie.

Jeśli chodzi o akcesoria, klatka powinna posiadać: miejsce do spania, chomiki lubią chować się w małych zakamarkach, dlatego uwielbiają mieć mały domek do spania, w którym należy umieścić naturalną bawełnę, z której będą robić gniazda, siano lub celulozę; następnie poidełko o pojemności co najmniej 50 cm3 – należy zadbać o to, aby zawsze miało wodę – oraz karmnik. Ponieważ chomiki są tak figlarne, lubią też mieć zabawki takie jak, obrotowe koło trochę naturalnych gałęzi.

Jak czyścić klatkę chomika?

Jak trudno jest utrzymać klatkę chomika w czystości? Bardzo łatwo. Najlepiej jest stosować ściółkę organiczną, taką jak ściółka roślinna lub wióry drzewne, które wzbijają niewiele kurzu. Słoma ma tendencję do wysokiego stężenia pestycydów, które są dla nich bardzo szkodliwe.

Należy ściśle przestrzegać rutyny czyszczenia klatki, która powinna polegać na codziennym przeglądaniu karmnika i poidła. Co dwa dni należy zmienić podłoże roślinne i wreszcie raz w tygodniu wyczyścić całą klatkę, pocierając dobrze pręty szmatką nasączoną ciepłą wodą i neutralnym mydłem.

Opieka nad chomikiem

Chomiki są bardzo towarzyskie, ale nie zawsze od pierwszej chwili, chomiki muszą nabrać trochę zaufania, więc cierpliwość i powtarzający się codziennie kontakt są kluczem do ich lepszego szkolenia. Jeśli chcesz wyjąć chomika i potrzymać go w rękach, najbezpieczniejszym i najmniej stresującym sposobem dla zwierzęcia jest trzymanie go w zagłębieniu dłoni. Należy obserwować wzrost jego paznokci i przestrzegać godzin jego snu. Jeśli więc śpi, nie przeszkadzaj mu, poczekaj aż się obudzi.

Co jedzą chomiki?

Pokarm wegetariański: Chomiki są zwierzętami wszystkożernymi, ale ich dieta opiera się głównie na diecie wegetariańskiej. Istnieją wegetariańskie karmy dla chomików, które spełniają wszystkie ich potrzeby i są bardzo bogate w błonnik.Garść siana dostarcza również niezbędnego dla dobrze funkcjonującego żołądka błonnika i dobrze jest podawać suchą karmę na bazie ziaren i zbóż.

Chomiki lubią również świeże owoce i warzywa, ale należy uważać na owoce i warzywa o wysokiej zawartości wody i niskiej zawartości witamin, takie jak sałata, ponieważ mogą one powodować biegunkę i odwodnienie. Od czasu do czasu można podawać lucernę, jabłka, lub nawet czerstwy chleb. Istotne jest, aby podawać chomikowi kamień wapniowy, ponieważ dostarcza on minerałów i pierwiastków śladowych.