Koty

Kot a alergia – co warto wiedzieć w tym temacie?

Kot a alergia – co warto wiedzieć w tym temacie?

Prawie połowa Polaków posiada w swoim domu chociażby jednego zwierzaka. Na pewno jest to spora ilość. Jednak niektóre zwierzęta nie są odpowiednie dla wszystkich ludzi. Dlaczego? Ponieważ np. koty nas bardziej uczulają niż inne zwierzaki.

Czy mam alergię na kota?

Chodzę, kicham, drapię się. Jak ją rozpoznać? Czy mogę żyć z moim zwierzakiem pod jednym dachem? Często alergia na kota przypomina przeziębienie. Objawy są proste, typowy katar, ból, łzawienie z oczu i może nawet zmiany skórne, zaczerwienienie i swędzenie. Na wstępnie warto dodać, że temat kociej alergii poruszono także w branżowym serwisie medycznym online ZdrowieOnline.pl i w tym artykule nieco wspomożemy się informacjami z tamtego artykułu.

Co takiego w kotach uczula?

Większość z nas myśli, że to sierść kocia nas uczula. A tak naprawdę uczula nas białko zawarte w wydzielinie gruczołów. Podczas gdy kot się myje, jego zaschnięta sierść pozostawiona na sierści uczula. W ślinie są alergeny, które uczulają.  Oraz koci łupież uczula nas. A jak to możliwe?

Otóż koci łupież jest mniejszy niż cząsteczki kurzu. Gdy kot zostawia je po całym mieszkaniu, gdzie unosi się w powietrzu i powoduje alergie.

Jak rozpoznać alergię?

Tak naprawdę może to tylko zrobić lekarz, który wykona dokładną ilość badań. Lekarz dokładnie przeprowadzi z tobą wywiad czy na pewno jesteś nadwrażliwy na alergeny kocie. Gdy mam alergię na mojego zwierzak alergię, mogę z nim żyć pod jednym dachem? Zalecane jest unikanie kontaktu z kotem. Decyzja bywa trudna by zrezygnować z naszego pupila skoro z nami mieszka.

Czy brak kociaka w domu całkowicie nas odczuli?

Takich dokładnie informacji nie uzyskamy.

Jedynie co możemy zrobić to:

  •  Częściej myć kota, zaleca się co najmniej 2 razy w tygodniu.
  •  Domownik, który jest uczulony powinien zażywać tabletki odczulające, które można zakupić w aptece bez recepty.
  •  Nawet pozbycie się zwierzaka z domu tak szybko nie pozbędziemy się alergii, ponieważ alergeny utrzymują się w tkaninach czy dywanie nawet do 6 miesięcy.

Więc nawet pozbycie się zwierzaka z domu nie wyeliminuje alergenów, więc czy to warto rezygnować
ze swojego kochanego pupila. Warto wykonać testy i przyjmować leki i możemy się cieszyć z posiadania mruczka w domu.