CiekawostkiKoty

10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o kotach przed zabraniem ich do domu

10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o kotach przed zabraniem ich do domu

Koty są wspaniałymi zwierzętami domowymi. Nie są tak głośne jak psy i potrafią skulić się na kolanach, pomagając Ci zrelaksować się po ciężkim dniu. Jeśli myślisz o zdobyciu kota, oto kilka rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim podejmiesz tę decyzję.

1. To zobowiązanie na całe życie. Koty mogą żyć do 20 lat . Jeśli zdecydujesz się go posiadać to zrozum, że będzie to związek, który będzie trwał wiele lat.
2. Konieczne będzie za prowadzenie go do wykastrowania lub wysterylizowania. Bezpańskie koty są głównym problemem w wielu miejscach. Dziki rozmnażanie zaowocuje wieloma zdziczałymi kotami. Kastracja kota może być też operacją, chroniącą zwierzę przed infekcjami i nowotworami.
3. Nie będzie możliwości trwałego usunięcia mu pazurów. Usuwanie pazurów kota odbiera mu obronę na linii frontu i jest bolesną operacją dla małego kotka. Lepszą alternatywą jest okresowe obcinanie paznokci .
4. Będziesz potrzebował drapaka. Drapanie pomaga zachować swoje łapy kota w dobrym stanie. Słupek powinien być dość wysoki i nieco posypany kocimiętką – czego zachęci do używania drapaka.
5. Musisz mieć dla kota odpowiednio dużo miejsca. Nie oznacza to posiadania oddzielnego pokoju, ale raczej miejsca, do którego wchodzi niewiele osób, aby Twój kot mógł z niego skorzystać lub uciec od zbyt dużego zamieszania.

6. Kuweta jest bardzo ważna. Powinna znajdować się w jednym określonym miejscu w domu i nie być przenoszona. Będziesz musiał regularnie czyścić kuwetę .

7. Konieczne będzie ustalenie harmonogramu karmienia. Powinieneś tak postępować z każdym zwierzęciem, aby wiedziało, że istnieje określony czas karmienia.

8. Regularnie pielęgnuj swojego kota. Koty są bardzo wybredne i spędzą dużo czasu na pielęgnacji. Szczotkowanie kota pomoże mu pozbyć się nadmiaru sierści i zapobiegnie jej nadmiernemu osiadaniu na meblach.

9. Będziesz musiał go pilnować. Wypuszczanie kota na dwór jest dla niego bardzo niebezpieczne. Na zewnątrz może zarazić się wieloma pasożytami lub chorobami. Dodatkowo kot może zostać zaatakowany przez inne, większe zwierzęta.

10. Konieczne jest odbywanie wizyt u weterynarza. Chcesz, aby Twój kot był zdrowy, a jednym z najlepszych sposobów jest wyłapywanie problemów, zanim staną się kryzysem. Dobrym sposobem na utrzymanie prawidłowego zdrowia jest dbanie o to, aby Twój kot co najmniej raz w roku przechodził badania kontrolne.

Kiedy masz kota w domu, warto poświęcić mu trochę czasu na przyzwyczajenie się do nowego otoczenia. Koty lubią odkrywać i powinieneś pozwolić zrobić to swojemu nowemu zwierzakowi. Koty mogą zapewnić Ci wiele rozrywki i towarzystwa. Przekonasz się, że kot ma własny umysł, ale może być również niezwykle lojalny wobec Ciebie jako właściciela. Jak najbardziej, każdego dnia spędzaj czas ze swoim kotem, aby rozwinęła się więź między wami. To przyjaźń na całe życie, która wiąże się z wielką przygodą.