ZOOZwierzęta

Ogród Zoologiczny w Krakowie

Ogród Zoologiczny w Krakowie

Cała historia krakowskiego Ogrodu Zoologicznego rozpoczęła się w 1929 roku i z powodzeniem trwa do dnia dzisiejszego. Powierzchnia zoo zajmuje niespełna 17 ha ( dokładnie rzecz ujmując 16, 76 ha) i zlokalizowana jest przy krakowskim
Lesie Wolskim znajdującym się na Wzgórzu Pustelnik. Liczy sobie około 1500 zwierząt ( w tym jest 250-260 różnych gatunków).

Ogród na początku swojego istnienia w niewielkim stopniu przypominał to, co możemy oglądać tam dzisiaj. Na początku zanim przystąpiono do budowy zoo w tym właśnie miejscu na krakowskim Wawelu istniał niewielki zwierzyniec w którym zamieszkiwały wielbłądy, małpy, lwy, lamparty, wiele gatunków gryzoni i innych mniej lub bardziej egzotycznych zwierząt. W późniejszych latach na wzór tego przyzamkowego w mieście powstało jeszcze kilka podobnych. Niestety, kiedy król Zygmunt III Waza podjął decyzję o przeniesieniu stolicy z Krakowa do Warszawy wszystkie małe zwierzyńce zakończyły swoją działalność. Między innymi dlatego władze miasta podjęły walkę o powstanie nowego, dużego Ogrodu Zoologicznego tuż przy Lesie Wolskim. Otwarcie było huczne z udziałem ówczesnego prezydenta Ignacego Mościckiego i przypadło na początek lipca 1929 roku. Początkowo w zoo zamieszkało 98 ptaków, 12 gadów oraz 94 ssaki – dziś zwierząt jest zdecydowanie dużo więcej i systematycznie przybywa nowych gatunków.

Zoo jest bardzo popularnym szlakiem wycieczek nie tylko turystów ale również lokalnych mieszkańców. Znajduje się bardzo blisko centrum ( około 8 kilometrów),dodatkowo dojazd komunikacją miejską do tego miejsca został bardzo dobrze zorganizowany. Szacunkowe dane pokazują, że odwiedza go ponad 300 000 osób rocznie.
Jeżeli chodzi o największe osiągnięcia zoo to zaliczyć do tego można na pewno przyjście na świat w 2014 roku kondora wielkiego – dużego ptaka padlinożernego, którego ojczyzną są Andy. Ptak wychowany został przez parę rodzicielską. Sukcesem ogrodu jest również wpis do bardzo prestiżowego Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów ( taki wpis uzyskały również Ogrody Zoologiczne z Poznania, Torunia, Płocka, Warszawy, Opola, Gdańska, Łodzi, Wrocławia, Chorzowa i Zamościa).