Witamy w ZooZulicki.pl Czeka na Ciebie - program lojalnościowy - najniższe ceny - wysyłka 24h - 70 lat tradycji

Chomik: małe zwierzę, duże wymagania

Chomik

Małe zwierzę, duże wymaganiaWarunki, w których trzymane są chomiki w polskich domach często można określić słowem „skandaliczne”. Około 90% posiadaczy chomików wciąż kieruje się przestarzałymi i błędnymi informacjami, dlatego zwierzęta są trzymane w zbyt małych klatkach, z za małym kołowrotkiem, w grupach, źle karmione… Postanowiliśmy to zmienić – na dobre!

 


Stanowcze NIE dla stadnego trzymania chomików!


Nie jest prawdą, że chomiki są zwierzętami stadnymi! Chomiki syryjskie, dżungarskie, chińskie i Campbella są samotnikami, dlatego każdy osobnik musi mieć własną klatkę. W przeciwnym wypadku mogą one zacząć atakować swoich pobratymców i – jeśli zwierzęta nie zostaną rozdzielone – silniejszy osobnik zagryzie te słabsze.
Chomiki Roborowskiego także nie wymagają towarzysza. Osobniki tego gatunku trzymane razem nawet po długim czasie zgodnego życia mogą stać się wobec siebie agresywne. Bez natychmiastowej interwencji właściciela i rozdzielenia ich, chomicza kłótnia może skończyć się nawet śmiercią!
Stanowcze NIE dla nieodpowiedzialnego rozmnażania!

Bardzo wiele chomików szuka nowych właścicieli, o których coraz trudniej. Zła opieka, niewiedza i nieprzemyślane decyzje właściciela, nieplanowane ciąże – z tych powodów nieszczęśliwych zwierząt do adopcji przybywa. Chęć posiadania małych, słodkich chomiczków nie może być jedynym motywem łączenia w pary! O wielu malcach, szukających azylu, przeczytasz na www.forum.e-chomik.eu – może przygarniesz któreś zwierzątko?

 


Stanowcze NIE dla zbyt małych klatek!


Chomik potrzebuje przestrzeni życiowej, której nie da mu maleńka klateczka – nawet jeśli zwierzę będzie miało parogodzinne wybiegi. Optymalna powierzchnia podstawy klatki/akwarium/terrarium niezależnie od gatunku chomika to 100×40 cm i więcej, a 60×40 cm to absolutne minimum! Obowiązkowe wyposażenie chomiczego mieszkania to: domek, duży kołowrotek, zabawki, piaskownica (z piaskiem dla gryzoni), miseczka, poidełko i odrobina natury.

 

 

 


Stanowcze NIE dla kołowrotków szczebelkowych i o średnicy mniejszej niż 20 cm!


Kołowrotek jest zazwyczaj ulubioną zabawką chomika. Żeby nie wpadały mu między szczebelki łapki, kołowrotek powinien być pełny bądź choćby przepleciony papierem, co znacznie zwiększy bezpieczeństwo i ochroni przed urazami kończyn. Drugim ważnym kryterium jest średnica zabawki – im jest większa, tym lepiej. Absolutne minimum średnicy to 20 cm, a dla chomików syryjskich wymiar ten powinien być jeszcze większy. Mały kołowrotek niszczy delikatny kręgosłup zwierzątka! Zadbaj, by Twój pupil miał zabawkę dostosowaną do jego wielkości!

 

 

 

 


Stanowcze NIE dla smyczy i kul do biegania!


Zła wentylacja, brak powietrza, niemożność samodzielnego wyjścia, stres zwierzęcia – to kilka z bardzo wielu argumentów przeciw używaniu kuli dla chomika. Ponadto zamknięcie w kuli uniemożliwia chomikowi odbieranie bodźców zewnętrznych zmysłami. Równie naganne jest używanie smyczy dla chomików. Szelki krępują ruchy chomiczka, są dla niego wręcz niebezpieczne – naciskając na drobne ciałko mogą poważnie uszkodzić narządy wewnętrzne! Zwierzę nie rozumie co się dzieje, stara się uciec od ucisku i napiera coraz mocniej. Jeśli kochasz swojego chomika nie skazuj go na to!

 


Stanowcze NIE dla kąpieli chomików!


Chomiki nie cieszą się pływaniem – one w wodzie walczą o życie! Zwierzę na wodzie nie utrzyma się zbyt długo i może się utopić, poza tym to dla niego ogromny stres! Obecnie hodowane chomiki nie są tak odporne jak ich przodkowie i nawet jednorazowa kąpiel może doprowadzić do zapalenia płuc, a w konsekwencji do śmierci.

 


Stanowcze NIE dla traktowania chomika jak przytulanki!


Chomiki, żyjące w naszych domach, nie mogą być traktowane jak zabawki. Nie wolno ich tarmosić czy zbyt mocno ściskać, ponieważ jest to dla nich niebezpieczne – małe dzieci, które tego nie rozumieją, nie powinny być właścicielami tych gryzoni. Niestety, często nawet dorosłe osoby nie opiekują się chomikami w odpowiedni sposób.Mamy nadzieję, że tych kilka zdań przyczyni się do poprawy warunków, w jakich obecnie żyją polskie chomiki. To wcale nie jest trudne ani drogie! Zachęcamy Cię do odwiedzenia wortalu www.e-chomik.eu i forum www.forum.e-chomik.eu. Jeśli czegoś nie wiesz lub nie jesteś pewien – napisz koniecznie! Zapraszamy

 

 

ŹRÓDŁO: http://adopcje.e-chomik.pl/akcja-ulotkowa-2010/

Projekt i wykonanie: Gabiec.pl
Sklep internetowy od home.pl